ریشه زبان ترکی آذربایجانی از کجا می آید؟

ریشه زبان ترکی آذربایجانی از کجا می آید؟

 

زبان ترکی آذربایجانی از گروه گویش های ترکی است که بعد از نوعی زبان ترکی که در ترکیه رایج است و به عنوان زبان ترکی استانبولی شناخته می شود، بیشترین آمار در بین ترک زبانان دارد این دو زبان به هم خیلی نزدیک هستند و کسی که به ترکی آذربایجانی مسلط است تا حدود 70 درصد می تواند گویش به زبان ترکی استانبولی را متوجه شود.

زبان ترکی که در منطقه آذربایجان ایران شامل آذربایجان شرقی و غربی اردبیل و زنجان رایج است از زبان فارسی و عربی تاثیر گرفته است. تاثیر این زبانها به خاطر درهم تنیدگی فرهنگی مردم این مناطق با مناطق دیگر کشورمان موضوعی مرسوم است و گریزی هم از آن نیست.

کدام زبان را می توان یافت که در طول زمان از زبانهابی دیگر تاثیر نگرفته باشند این موضوع نه تنها نقطه ضعف آن زبان نیست بلکه پویایی و تحرک آن زبان را نشان می دهد.

حالا می خواهیم کمی به ریشه زبان ترکی آذربایجانی ببردازیم. اینکه خاستگاه این زبان کجاست و چگونه وارد آذربایجان کنونی کشور ایران  شده است.

زبان ترکی آذربایجانی شاخه اي از گروه بزرگی از ترکی  است که  در ترکیه و آذربایجان شوروی تکلم می کنند. خود اين گروه  نیز زیر مجموعه گروه بزرگی از زبان با نام گروه زبان های آلتاییک قرار دارد.

“زبان ترکی – منظور تمام زبانهایی که در آذربایجان ایران و شوروی سابق و البته ترکیه یا عثمانی سابق تکلم می شود_ دارای اشتراکات و پیوندهای بیشماری است که این شباهت ها در زمینه آواشناسی  لغت و ساختار گرامری آن به منصه ظهور رسیده است.

 

یک باور غلط: زبان ترکی که در آذربایجان است در اثر حمله مغول ها از مغولستان آورده شده است.

این باور از اساس غلط است زیرا ایلخانان که در مغولستان ساکن بودند مغول بودند نه ترک در ثانی زمانی که مغولها به ایران حمله کردند که این اتفاق بزرگ و تاریخ ساز در سال 1206 میلادی اتفاق افتاد قبل از این اتفاق کوچ قبایل ترکی به ایران شروع شده بود و مردم آذربایجان کاملا زبان ترکی تکلم می کردند.

البته این نکته هم مهم است که مقدار قابل توجهی از لشکریان مغول ها ترک بودند که یا به عنوان اسیر در خدمت ارتش مغولستان درآمده بودند یا اینکه خود داوطلبانه از قبایلی که در همسایگی مغولستان زندگی می کردند به عنوان اجیر در ازای دستمزد وارد ارتش بزرگ چنگیزخان شده بودند.

برای اینکه یک قوم زبان مادری خود را ترک کند حکومت ها نمی توانند به زور و زر خود اکتفا کنند چون اگر اینطور بود شهرهای اصفهان و شیران چندین قرن زیر سیطره مغولها بودند باید زبان شان مغولی می شد که هرگز چنین نشد و اتفاقا شاعران شیرین سخن پارسی در این مناطق بعد از حمله مغولها ظهور کردند.

اتفاقی که حتی با وجود سلسله ایلخانان که مرکزیت تبریز را برای حکومت خود بنا نهاده بودند نتوانستند انجام دهند و زبان ترکی هیچ وقت مغولی نشد و جالب تر اینکه ایلخانان به مرور زبان زبان ترکی را برای خود انتخاب کردند.

آیا باید زبان ترکی را یک زبان بیگانه برای مردم آذربایجان بدانیم؟

خیر یادمان نرود که هیچ زبانی از ازل نبوده زبان مثل یک موجود زنده است پویا و متحرک است.

همانطور که زبان قارسی البته با همت شاعر پرآوازه فردوسی زبان بومی مناطقی از ایران  شده است زبان ترکی هم با قدرت و بالندگی زبان بومی بخش مهمی از ایران شده است که حالا آذربایجان می نامیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *